Cystoskopia Cystoskopia diagnostyczne badanie stosowane w urologii, czasem połączone z działaniem terapeutycznym, które polega na wprowadzeniu cystoskopu ( wziernika , optyki ) poprzez cewkę moczową do pęcherza moczowego.
Po wprowadzeniu cystoskopu do pęcherza dokonuje się wzrokowej oceny błony śluzowej wewnątrz pęcherza. Po ocenie możliwe jest pobranie ...
Cystoskopia diagnostyczne badanie stosowane w urologii, czasem połączone z działaniem terapeutycznym, które polega na wprowadzeniu cystoskopu ( wziernika , optyki ) poprzez cewkę moczową do pęcherza moczowego.
Po wprowadzeniu cystoskopu do pęcherza dokonuje się wzrokowej oceny błony śluzowej wewnątrz pęcherza. Po ocenie możliwe jest pobranie wycinka za pomocą kleszczyków biopsyjnych do badania histopatologicznego lub wykonanie drobnych zabiegów leczniczych - usunięcie kamienia moczowego lub ciała obcego za pomocą kleszczyków urologicznych giętkich "krokodyl".
Cystoskopia umożliwia uzaobserwowanie zmian zachodzących w pęcherzu moczowym i ujściach moczowodów. Stanowi ono niezwykle istotny element w rozpoznawaniu i różnicowaniu stanów zapalnych oraz guzów pęcherza. Niezwykle ważnym elementem badania - w przypadku podejrzenia guza pęcherza - jest pobranie wycinka do badania mikroskopowego.
Cystoskop składa sie z endoskopu- optyki sztywnej oraz płaszcza. Aby wprowadzić optykę do pęcherza wpierw wprowadzamy płaszcz z obturatorem. Gdy płaszcz znajdzie się w żądanym miejscu wyciągamy obturator i dokręcamy mostek lub dźwignię albarrana ( manipulator , element odginający) następnie wprowadzamy do środka optykę sztywną - endoskop.
Wprowadzenie cystoskopu do pęcherza moczowego jest najczęściej bolesne i stosuje się formy znieczulenia- od posmarowania sondy żelem z lidokainą, zaś przy zabiegach na pęcherzu (np. elektrokoagulacja brodawczaków) stosuje się znieczulenie zewnątrzoponowe lub znieczulenie podpajęczynówkowe.
Sprzęt i narzędzia do urologii:
Więcej